Ha ránézünk Lengyelország zenei színterére, láthatjuk, hogy rockban kezd megerősödni, de egyre több feltörekvő formációt is felfedezhetünk az elektronikus zenei szcénában. Most egy fiatal lengyel banda, a JÓGA mutatkozik be a Phenom’ Line-Up rovatunkban, amely az első, visszafogottabb hangzású, akusztikus hangszereket is alkalmazó EP-je után egy sokkal hangosabb, elektronikusabb folytatással állt elő idén.
For the English version, please scroll down!
Ha jól tudom, már óvodás korotok óta barátok vagytok. De mikor és hogyan jött a ötlet, hogy bandát alapítsatok közösen?
Rafał Skowroński: Valójában a középiskolában találkoztam Kamillal. Először nem bírtuk egymást, aztán idővel, amikor szünetekben dumáltunk, és sok időt töltöttünk együtt, akkor barátok lettünk.
Kamil Łukasiuk: Igen, ez így igaz. Azt sem tudtuk, hogy egyébként ugyanabba az oviba jártunk, egészen addig a pillanatig, amíg nem találtunk egy ovis táncesten készült fotót magunkról. Ekkor tűnt fel, hogy Raffal ugyanabban a csoportban voltunk.
Milyen zenei háttérrel indultatok neki a Jógának? Tanultatok valamilyen hangszeren játszani, vagy magatoktól sajátítottátok el az alapokat?
Maciek Sawoch: Én hangmérnöknek tanultam három évig. Ez hatalmas élmény volt nekem, mivel mindig is odavoltam a zenéért. Régebben R&B-t, hiphopot és popzenét hallgattam, aztán idővel új elektronikus zenei hangokat kezdtem el keresni, és ez segített megtalálni a saját utamat a zenekészítésben és a producerelésben.
Kam: Egy évig tanultam klasszikus és basszusgitárt egy magánsuliban. Mielőtt megalapítottuk a JÓGA-t Raffal, odavoltam a metál- és a rockzenéért. A középiskolában a Megadeath és a Red Hot Chili Peppers nagy rajongója voltam, de most már mindenféle zene iránt nyitott vagyok.
Raf: Sosem jártam zenesuliba azért, hogy énekelni vagy hangszeren játszani tanuljak. A JÓGA előtt nem volt semmilyen tapasztalatom a zeneszerzésben. 12 évesen vettem egy gitárt, és az internet segítségével tanultam játszani, csomó pop- és rockdalt dolgoztam fel akkoriban. Nem nevezném magamat zenésznek, mert úgy érzem, még sokat kell tanulnom (nevet).
Amikor elhatároztátok, hogy alakítotok egy bandát, milyen célokat tűztetek ki magatok elé a kezdetekkor?
Kam: 18 évesen épp buliztunk a konyhámban, amikor eldöntöttem, hogy csinálok egy zenekart Raffal. Barátok voltunk, ugyanolyan zenei ízléssel és sok közös dologgal. A középiskolában Red Hot Chili Peppers-feldolgozásokat játszottam egy együttesben, aztán úgy éreztem, szeretnék létrehozni valamit, ami személyes és az enyém.
Raf: Sosem mondtam volna, hogy lesz egy bandám, és turnézni fogok vele az országomban és Európa-szerte. Ez nagyon izgalmas, valami olyasmi, amiről mindig is álmodoztam. Emlékszem, amikor még duóként játszottunk, nagyon szerettünk volna a legnagyobb lengyel fesztiválokon játszani, mint amilyen az Open’er, az OFF vagy a Kraków Live. És idén ez sikerült!
Nektek miről szól ez az egész? Mit szeretnétek elérni a zenétekkel?
Maciek: Azt hiszem, csak zenélni akarunk, és új arcokkal találkozni. Mindez az érzelmekről, az őszinteségről és az emberekről szól.
Két EP-t adtatok ki eddig, melyeknek a hangzásvilágában nagyobb eltéréseket fedezhetünk fel. A Skin kevésbé elektronikus hangzású, több akusztikus gitárt hallhatunk benne, és talán kicsit halkabb, ellenben a Hero egészen hangos és tele van elektronikus zenei elemekkel. Szóval még keresitek a saját hangotokat? Eleve úgy terveztétek, hogy ez a második EP ennyire más lesz?
Kam: Nem igazán terveztük, hogy a Hero ennyivel elektronikusabb lesz, még mindig keressük a hangzásunkat, és új hangszerekkel kísérletezünk. Emberekként és művészekként is megváltoztunk a Skin felvétele óta, így a zenénk is – akkoriban még csendesebbek voltunk (nevet).
Maciek: Kamilnak igaza van, sok minden más az első EP óta. A Skint főleg Raf és Kam hozta össze, én pedig a producer voltam. A második EP-t viszont már trióként csináltuk, mindannyian részt vettünk a zeneszerzésben, és együtt raktuk össze az ötleteinket.
Nemrég kapott videoklipet a Bones című számotok. Megakadt a szemem az egyik jeleneten, ahol Rafalt valamilyen fekete folyadékkal öntik le. A videó sztorija mellett úgy tűnt, ez a rész a semmiből jött, viszont ez a pillanat a Hero EP borítójáról is visszaköszön. Van valamilyen sztori a leöntött arc mögött?
Raf: Igazából nincs, ez Dawid Klepadło ötlete volt, aki ezt a borítót készítette nekünk, mi pedig szerettük. Dawid csinálta a klipet is, és gondoltuk, jó ötlet lehet összekötni a kettőt ezzel a motívummal.
A hazátokban megnyertetek egy versenyt, amelynek köszönhetően egy legendás berlini stúdióban vehettetek fel számokat. Ott készült a teljes EP-tek? Milyen emlékeitek van erről a stúdiózásról?
Kam: Két számot rögzítettünk a Hansa TonStudióban, és két napunk volt minderre. Itt lehetőségünk nyílt arra, hogy a profi producerrel, Aaron Bastinellivel dolgozhassunk, aki olyan együttesekkel stúdiózott, mint a U2 vagy a Foster The People. Rendkívül inspiráló volt számunkra, hiszen korábban sosem vehettünk fel zenét igazi stúdióban.
Raf: Igen, nagyon elégedett voltunk az ott eltöltött idővel. Maciek sokat segített nekünk az útra és a stúdiómunkára való felkészülésnél. Volt egy extra napunk is Berlinben, úgyhogy megnéztük a várost, és teljesen beleestünk.
Hogyan néznek ki nálatok a munkafolyamatok? Ki írja a szöveget, ki szerzi a zenét?
Maciek: Raf felel a dalszövegekért, a zenét pedig így hárman tesszük össze. Raf gyakran hoz gitár- és szintidallamokat, utána pedig együtt dolgozunk ezeken a próbákon. Kamé a basszus, a produceri munka pedig az én részem.
Kam: Amikor elkészül egy dal, elküldjük Aaronnak, akivel kapcsolatban vagyunk, és ő csinálja a keverést. Néha ő is hozzáadja a saját ötleteit a számainkhoz, ami elég jó.
Egy évvel ezelőtt lett belőletek trió Maciek csatlakozása után. Hogyan találkoztatok?
Raf: Maciek 2014-ben küldte el nekünk az ötleteit. Szerettük azokat, és úgy döntöttünk, hogy leülünk vele egy kávéra, hogy a zenéről és az együttműködésről beszélgethessünk. Nagyon sokat segített a szerzeményeinkkel és a hangszereléssel. Ahogy említettem, ő volt az első EP-nk producere, és egy évvel annak megjelenése után megkértük, hogy csatlakozzon a bandánk új tagjaként. Szerintünk ez életünk egyik legjobb döntése volt! (nevet) Most már olyanok vagyunk, mint egy család.
És miben más trióként együtt dolgozni azután, hogy évekig csak ketten voltatok?
Kam: Észrevettük, hogy azért elég más duóként vagy trióként közösen alkotni. Az jó, hogy most már kettő helyett három agyunk van. Sokkal több zenei ötlet és meglátás kerül elő, amelyekről mindig izgalmas beszélgetni. Hárman turnézni is sokkal-sokkal viccesebb, de a fő különbség, hogy most már nincs annyi helyünk az autóban, amikor utazunk (nevet).
Raf, hogyan kerültél kapcsolatba mïussal?
Raf: Kaptam tőle egy levelet áprilisban. Eléggé meglepett, hiszen én már ismertem a zenéjét, mert kollaborált a lengyel Coalsból Kasia Kowalczykkal. Nem gondoltam volna, hogy egy nap nekem is lehetőségem lesz találkozni Gergellyel, és esélyt kapni arra, hogy együtt dolgozhassunk. Júliusban Budapestre látogattam, és felvettünk két dalt az új EP-jére. Azt hiszem, eddig ez volt a legmenőbb és legnagyobb élmény az életemben. El sem hiszem, hogy Budapestre jövök, és színpadra léphetek vele!
As far as I know, ou are friends since kindergarten but when and how did you have the idea of starting a band together?
Raf: I actually met Kamil in the middle school. At first we didn’t like each other but with time when we were talking during school breaks and spending so free time together we became a friends.
Kam: Yes! That’s true. We also didn’t know that we were attending to the same kindergarten til the moment when I found a photo of us during kindergarten ball. I noticed that me and Raf were in the same group.
What musical background did you start JÓGA with? Did you guys study music in the past or did you learn everything on your own?
Maciek: I was studying sound engineering for 3years. It was really big experience for me because cause I’ve always been into music a lot. I used to listen to R&B, hip hop and pop music in the beginning. With time I also started to search for new eletroninc sounds and it helped me to find my own way in making and producing music.
Kam: I was learning classic guitar and bass in private school for a year. Before I created JÓGA with Raf I was into metal and rock music. In the middle school I was a big fan of Megadeath and Red Hot Chilli Peppers. Now I think I’m open for every kind of music.
Raf: I’ve never attended to music school to sing or play instruments. Before JÓGA I had no exeperience in making music. When I was 12 I bought a guitar and started to learn with the internet. I played a lot of pop and rock covers. I’d not call myself a musician because still I feel like I have a lot to learn to.
When you decided to form a band, what goals did you make for yourself?
Kam: I’ve decided to form a band with a Raf when we were 18 during a party in my kitchen. We were friends, had the same music taste and a lot of things in common. In the high school I used to play in cover band of Red Hot Chilli Peppers. I felt like I want to create something that is personal and mine.
Raf: I’d never say that I’m gonna have a band and I’ll tour all around my country and Europe playing gigs. It’s very exctiting. Something that I was always dreaming of. I remember when we were playing in duo, we really wanted to play the biggest Polish music festivals like Open’er or OFF or Kraków Live. This year we did it!
What is it all about for you? What do you want to reach with your music?
Maciek: I think that we just want to make a music and meet new people. It’s all about emotions, honesty and people.
You’ve released two EPs. After listening to each of them, I hear main differences in its sounding. Skin feels less electronic, it had more acoustic guitars and was a little bit quieter but the Hero EP is loud and full of electronic elements. Are you still experimenting with your sounding? Was it a planned change to make something different on your second EP already?
Kam: It wasn’t a planned change to make Hero EP sounds more electronic, we are still searching for our tune and experimenting with new instruments. We have changed as a people and artists since we were recording Skin EP, so did our music (we were a quieter ones back then).
Maciek: Kamil is right. We’ve changed a lot since we realised first EP. First EP was composed mostly by Raf and Kam and I was producing their ideas. We did a second EP as a trio actually. So we were all composing and putting our ideas into it together.
You’ve released a music video for Bones recently. What caught my eye is the scene when Rafal is covered in some black liquid. In my opinion this scene felt out of nowhere from the overall story but this is a moment that can be seen on the cover of the EP as well. Can you share the story of the covered face?
Raf: There is actually no story behind it. It was actually idea of Dawid Klepadło who made this cover for us. We liked it. Dawid was also shooting our music video so we thought that it can be a good idea to make a video and EP cover connected with this motive.
You’ve won a contest so you could record in a legendary studio in Berlin. Did you record the whole EP there? How do you remember this experience?
Kam: We’ve recorded two songs during our recording session in Hansa TonStudio. We had two days to make this records happen. We got a chance to cooperate with professional producer Aaron Bastinelli. He was working with U2, Foster the People and many more. It was such an inspiring time for us because we’ve never recorded music in a real studio.
Raf: Yeah. We were really satisfied of this time. Maciek helped us a lot with preparing ourself for this trip and work in the studio. We’ve got also one day extra to sightsee Berlin that we fell in love with.
What does your working method look like? Who is responsible for the lyrics, the music etc.
Maciek: Lyrics are written by Raf and the music is created by all of us. Raf is often making guitar or synth lines and then we are working on it together during rehearsal. Kam is making bass lines and producing is my stuff.
Kam: When a song is ready we are sending it to Aaron that we are in contact with and he is doing mixes. Sometimes he’s putting his own ideas into our songs which is really nice.
A year ago you became a trio with Maciek – how did you meet him?
Raf: Maciek sent us an email with his ideas in 2014. We liked it a lot so we’ve decided to met with him for a coffee to talk about music and cooperating. He helped us a lot with compositions and arranges. As I said before he produced our first EP. A year after realising our fisrt EP we asked Maciek for joining us as a member of our band. I think it was the best decision we’ve ever made (laugh). We are like family now.
In what is different to work as a trio after years of being only the two of you?
Kam: There’s big difference between working as a duet or a trio that we spotted. Its good that we have now three brains instead of two. There are many more ideas and aproaches to music which is always exciting when are talking about it. Being on tour as a trio is waaay funnier. But the main difference is that we dont have that much space in our car now when we’re travelling.
Raf, how did you get in touch with mïus?
Raf: I got an email from mïus in April. It was a big suprise for me cause I knew his music because of cooperation with Kasia Kowalczyk form a Polish band Coals. I woudn’t expect that one day I’ll also get this chance to meet Gergely and get oportunity to coopearate with him. I went to Budapest on July this year to record two songs for his EP. I think that it was one of the coolest and the biggest experience for me ever. I also still cannot believe that I’m gonna come to Budapest to share a stage with him.
Szolgáltatásaink igénybevételével beleegyezel a cookie-k használatába. Adatkezelési tájékoztató
A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.