Avantgárd a köztudatban
A stílusirányzat valahol a 20. században alakulhatott ki, mikor is a nagy művészek úgy fűszerezték alkotásuk, ahogy eddig még soha, senki. Az avantgárd egy rövid ideig tartó művészi forradalom volt. Amikor először találkoztam vele, és besétáltam azon a hatalmas ajtón, nem tudtam mire számítsak. Persze, nagy betűkkel ki volt írva, hogy „Avantgárd”, de mi? Kinyitották az ajtót, átadtam a jegyem és egy hatalmas téglaszobor állt előttem. Az őszes hajú hölgy elmondta: „Ez avantgárd”
„
Az olyan műveket nevezzük Avantgárdnak, amik nem tartoznak egyik művészeti irányzathoz sem szorosan, és valami olyan anyagból készülnek, amiről neked soha nem jutna eszedbe, hogy a mindennapos használaton kívül másra is fel tudnád használni. Tudod mit? Szerintem ezek a művész figurák tuti, hogy alkoholisták” – Én teljesen egyet értek azzal, aki ezt mondta. Ezeket a művészeket azonban nem a pénz vagy a siker hatja, hanem az alkotás iránti vágy. Mindenki a maximumot szeretné kihozni művéből, és tartani magát a stílus alapjához, ahhoz hogy mindig valami újat alkossanak. Ezért nem hasonlítanak az avantgárd jegyében született művek egymásra. Az irányzat megjelent már a festészetben, a divatban, a zenében pedig talán észre sem vesszük. Magyarországon először az Indigó csoport tűnt ki a többiek közül: az Erdély Miklós által vezetett kreatív klub tagjai fiatal művészek voltak. Legérdekesebb művük egy 6 négyzetméteres festmény. A hatalmas területet egyenlő részekre osztották fel, majd minden művész engedélyt kapott a szabad garázdálkodásra a saját négyzetén belül.
Zenében és divatban is sok meghatározó pontja van ennek az ágazatnak vegyük például Madonnát és Lady Gagát. Ugyan két külön idősávban jelentek meg a médiában, mégis egyként emlegetik őket. „Lady Gaga, az új Madonna” emlékszem ezt olvastam pár éve az egyik internetes portálon. Mi a közös bennük? Mindketten valami újat mutattak a zenében, és mindketten felkaroltak pár neves divattervezőt… Nos, ez Avantgárd!
Szerző: Adi Csaba
A tartalom nem elérhető
A tartalom megtekintéséhez engedélyezned kell a sütiket, ide kattintva.
/ Követem a magazint!